Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zbliżają się święta Nie pozwólmy, aby ktoś popsuł nam ich atmosferę

Data publikacji 15.12.2009

Czas przed Świętami Bożego Narodzenia, to jeden z najgorętszych okresów w roku. Nie tylko my wykorzystujemy nadarzające się, różnego rodzaju „okazje”. Czas ten jest również wymarzonym okresem dla tych osób, które chcą wzbogacić się w łatwy sposób naszym kosztem. Włożony do zewnętrznej kieszeni kurtki portfel, trzymana gdzieś z tyłu torebka, tłok w środkach komunikacji miejskiej, pozostawiony w pośpiechu samochód z różnymi wartościowymi przedmiotami (laptop, nawigacja satelitarna, telefon) i brak naszej czujności, to można by rzec „zaproszenie” dla osób żyjących z popełniania przestępstw. Złodzieje czekają na takie sytuacje. Zajęci przygotowaniami, zabiegani, szukając prezentów dla najbliższych, stojąc w kolejkach do kas, często zapominamy o podstawowych zasadach zachowania, które pozwolą uniknąć, bądź przynajmniej zminimalizować możliwość stania się ofiarą przestępstwa.

Mając na uwadze bezpieczeństwo i dobro mieszkańców oraz ochronę ich własnego lub powierzonego mienia, policjanci Komendy Rejonowej Policji Warszawa III, pragną zwrócić uwagę na niektóre z nich:

• Wychodząc z domu zabieraj pieniądze tylko w niezbędnej kwocie i tylko te przedmioty, które będą Ci potrzebne.
• Pobierając pieniądze z bankomatu, zwróć uwagę czy nie ma na nich nakładek. Jak wyglądają można zobaczyć na stronie internetowej Komendy Rejonowej Policji Warszawa III oraz stronie Komendy Stołecznej Policji. W razie wątpliwości powiadom policję.
• Gotówkę i przedmioty wartościowe przechowuj w wewnętrznych, trudno dostępnych dla złodzieja kieszeniach.
• W przypadku konieczności posiadania przy sobie dużych kwot gotówki, nie trzymaj jej w jednym miejscu.
• Zwracaj uwagę na torebkę w sytuacjach sztucznego tłoku, w czasie zakupów i przejazdu środkami komunikacji miejskiej. Trzymaj ją z przodu by widzieć, co się z nią dzieje.

• W czasie płacenia rachunku, pakowania zakupów nie odkładaj w pośpiechu portfela czy portmonetki w przypadkowe miejsca, nie pozostawiaj na ladzie. Nigdy nie wiadomo, kim jest stojący obok nas człowiek.

• Unikaj ciemnych, nieoświetlonych położonych na uboczu miejsc.
• Zachowaj ostrożność przy pobieraniu pieniędzy z banku, bankomatu czy płacąc w kasie. Pobierając większa ilości gotówki, staraj się być w towarzystwie znanej Ci osoby, czym zmniejszysz ryzyko kradzieży.

• Nie pozostawiaj w widocznym miejscu w samochodzie żadnych wartościowych przedmiotów, toreb z zakupami, które mogą kusić złodzieja.
• Nie chowaj, nie pozostawiaj w bagażniku samochodu laptopów ani innych urządzeń elektronicznych udając się na służbową bądź prywatną imprezę, bo nie wiesz czy po powrocie znajdziesz je tam gdzie pozostawiłeś.
• Jadąc samochodem trzymaj torebkę w jak najmniej widocznym z zewnątrz miejscu z paskiem przełożonym w taki sposób, aby maksymalnie utrudnić jej kradzież.
• Po powrocie do domu każdorazowo zamykaj za sobą drzwi wejściowe.
• Będąc świadkiem przestępstwa lub zdarzenia wzbudzającego poczucie zagrożenia bezpieczeństwa własnego lub innych osób, nawet w dyskretny sposób powiadom policję.

W czasie świątecznych, rodzinnych spotkań, przy stole, w większości będzie spożywany alkohol. Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych, aby osoby, które go spożywały nie zasiadały za kierownicami pojazdów. Wykazując się odpowiedzialność i rozsądkiem możemy uratować ludzkie życie.
 

Okres ten to również czas zakupu i użytkowania materiałów pirotechnicznych takich jak race, petardy, flary, moździerze i inne. Nie zapominajmy, że są one bardzo niebezpieczne a niewłaściwe obchodzenie się z nimi, niejednokrotnie jest przyczyną ludzkich tragedii, czego dowód możemy zobaczyć każdego roku w mediach bądź na szpitalnych izbach przyjęć. Sprzedaż artykułów pirotechnicznych osobie poniżej 18 roku życia jest przestępstwem, zgodnie z art. 37 Ustawy z dnia 22 czerwca 2001r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, za popełnienie, którego grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Nie dopuśćmy, aby korzystały z nich osoby po spożyciu alkoholu oraz małoletnie.


W RAZIE POTRZEBY NATYCHMIAST POWIADOM


 Komenda Rejonowa Policji Warszawa III ul. Opaczewska 8
tel. (022) 603-73-55, 603-73-56,

 Komisariat Policji Warszawa Włochy ul. 17 Stycznia 57
tel. (022) 603-68-22, 603-68-24, 846-85-56 (57) wew. 20,

 Komisariat Policji Warszawa Ursus ul. Sosnkowskiego 16
(022) 662-63-53 wew. 101, 105, 662-63-54, 603-86-66, 603-69-65

T e l e f o n a l a r m o w y:
112, 997.
 Ochronę sklepu


Pamiętajmy
„Nie dajmy szansy złodziejowi, nie dajmy się okraść”.


Specjalista ds. Prewencji Kryminalnej
Komendy Rejonowej Warszawa III
mł. asp. Jan Gontarz

 

Powrót na górę strony