Aktualności

87-latka uwierzyła oszustom i straciła ponad 46 000 złotych

Data publikacji 29.03.2021

Policjanci po raz kolejny przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. Właśnie tak stało się na terenie Ursusa. 87-letnia kobieta wysłuchał poleceń rzekomego policjanta i dalej zgodnie z jego instrukcją przekazał oszustom ponad 46 tysięcy złotych.

Policjanci z Ursusa przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani właśnie dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

Kilka dni temu na terenie Ursusa doszło do takiego zdarzenia. Na numer stacjonarny 87-latki zadzwonił mężczyzna podająca się za policjanta. Oszust wmówił pokrzywdzonej, że jej córka ma poważne kłopoty i potrzebuje pieniędzy na adwokata. 87-latka chcąc jej pomóc przygotowała 10 000 dolarów oraz 7 000 złotych. Dalej zgodnie z poleceniami oszusta, pokrzywdzona przekazała pieniądze mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania.

Aktualnie prowadzone są czynności w celu zatrzymania i ukarania sprawców tego przestępstwa. Jednocześnie funkcjonariusze sprawdzają, czy na terenie dzielnicy nie doszło do innych prób oszustw tą metodą. Dlatego tez prosimy o informowanie funkcjonariuszy o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy w podobny sposób – nr tel. 112, 997, 47 723 21 01, 47 723 21 05.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeniec czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

 • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

 • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

 • Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚP”.

 • Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.

 • Ulotki Informacyjne
  Ulotki Informacyjne
 • Ulotki Informacyjne
  Ulotki Informacyjne
 • Ulotki Informacyjne
  Ulotki Informacyjne
 • Ulotki Informacyjne
  Ulotki Informacyjne