Aktualności

76-latka uwierzyła oszustom i straciła prawie 160 000 złotych

Policjanci po raz kolejny przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. Właśnie tak stało się w weekend na terenie Ochoty. 76-letnia kobieta wysłuchał poleceń rzekomego policjanta i dalej zgodnie z jego instrukcją przekazał oszustom prawie 160 000 złotych.

Policjanci z Ochoty po raz kolejny przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani właśnie dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

W weekend na terenie Ochoty doszło do takiego zdarzenia. Na numer stacjonarny 76-latki zadzwonił mężczyzna, który podawał się za policjanta. Oszust wmówił pokrzywdzonej, że jej wnuczka ma poważne kłopoty i potrzebuje pieniędzy. 76-latka chcąc jej pomóc przygotowała 150 000 złotych oraz 2 300 dolarów. Dalej zgodnie z poleceniami oszusta, pokrzywdzona przekazała pieniądze mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania i podawał się za prokuratora.

Aktualnie prowadzone są czynności w celu zatrzymania i ukarania sprawców tego przestępstwa. Jednocześnie funkcjonariusze sprawdzają, czy na terenie dzielnicy nie doszło do innych prób oszustw tą metodą. Dlatego tez prosimy o informowanie funkcjonariuszy o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy w podobny sposób – nr tel. 112, 997, 47 723 93 50, 47 723 93 51.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeniec czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

  • Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚP”.

  • Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.