Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

88-latka nie uwierzyła oszustom

Data publikacji 25.10.2021

Niewiele brakowało, a 88-latka mogła straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przestępcy podając się za policjanta próbowali przekonać kobietę, że jej pieniądze są zagrożone. Dzięki licznym spotkaniom ze specjalistą ds. prewencji kryminalnej z Komendy na warszawskiej Ochocie oraz komunikatom i ostrzeżeniom nie doszło do przekazania pieniędzy. Przestrzegamy i apelujemy o ostrożności.

Po raz kolejny oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od starszej mieszkanki Ochoty. Do 88-letniej kobiety zadzwoniła oszustka podająca się za policjanta. Kobieta próbowała poprowadzić rozmowę w taki sposób żeby przekonać seniorkę, że jej pieniądze są zagrożone. W pewnej chwili zażądała aby 88-latka spakowała wszystkie pieniądze do reklamówki i wyrzuciła przez okno. Seniorka znając sposób w jaki działają oszuści nie uległa ich namową i o wszystkim poinformowała prawdziwych policjantów.

Choć metoda ta jest doskonale znana, mówi się o niej bardzo dużo, to wciąż jest wiele osób, które się na nią nabierają. Oszuści sięgają po rozmaite sposoby, by uwiarygodnić się w oczach swoich ofiar. Proszą na przykład rozmówcę, żeby się nie rozłączał i wybrał na klawiaturze telefonu numer policji i tam się wszystkiego dowie. Ofiara jest przekonana, że zadzwoniła na policję, gdy tymczasem połączenie nie zostało przerwane i druga odzywająca się w słuchawce osoba to wspólnik przestępcy.

Apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Nie przekazujmy pod żadnym pozorem danych do kont bankowych, a także pieniędzy osobom obcym. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję.

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny, policjanta lub inną osobę i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie, nie podawajmy kodów i haseł do konta. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, nie proszą też o przekazanie pieniędzy ani kodów i haseł do konta bankowego. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną i zgłośmy to w najbliższej jednostce Policji!

Zwracamy się również z apelem do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie lub pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

podkom. Karol Cebula

Powrót na górę strony