Bezpieczny senior na Ochocie - Aktualności - KRP III – Ochota, Ursus, Włochy

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny senior na Ochocie

Data publikacji 06.03.2018

Policjanci z Ochoty podejmują liczne działania profilaktyczne ukierunkowane na zmniejszenie ilości oszustw na tzw. wnuczka, policjanta lub funkcjonariusza CBŚP. Kilka dni temu w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. Grójeckiej funkcjonariusze uczestniczyli w Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności poświęconej bezpieczeństwu osób starszych w naszej dzielnicy.

Kilka dni temu policjanci z Ochoty wspólnie z burmistrzami dzielnicy- Krzysztofem Krukiem i Grzegorzem Wysockim oraz przedstawicielami Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, dyrektorem 24 Oddziału Banku PKO BP wzięli aktywny udział w Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Rady Seniorów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku ,,Omega”, klubów seniora, Stowarzyszenia Krokus, Stowarzyszenia WISE, PKPSu, Dziennego Domu Pobytu pod Skrzydłami, Związku Emerytów i Rencistów, a także mieszkańcy dzielnicy. Łącznie obecnych było ponad 50 seniorów.

Podczas spotkania policjanci uświadamiali seniorów, że osoby starsze, mieszkające samotnie szczególnie  narażone są na to, aby stać się obiektem zainteresowania przestępców.  Sposób działania oszustów jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Policjanci zaprezentowali uczestnikom spotkania film profilaktyczny, który w sposób niezwykle obrazowy przedstawiał metody oraz schemat działania wykorzystywany najczęściej przez przestępców.

Przedstawiciel banku PKO BP również przestrzegał seniorów przed oszustwami, omówił sytuacje oszukiwania osób starszych z perspektywy pracownika banku. Zapewnił, że osoby które mają kontakt z klientem w banku to osoby specjalnie przeszkolone i wyczulone na nietypowe zachowania czy reakcje osób wypłacających pieniądze. Jeżeli cokolwiek wzbudza ich wątpliwości starają się pomóc i powiadamiają policję.

Uczestnicy spotkania wysłuchali również porad z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dowiedzieli się jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe dla pieszego. Poza tym dowiedzieli się jak należy postępować w przypadku kradzieży czy zagubienia dokumentu.  

Było to bardzo udane spotkanie. Seniorzy obiecali, że zdobytą wiedzą będą przekazywali dalej sąsiadom, znajomym i klubowiczom. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali  gadżety ufundowane przez BBiZK: zakładki do książek z instrukcją udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ulotki o powyższych zagrożeniach  oraz kalendarze ścienne.

ss