Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami - Aktualności - KRP III – Ochota, Ursus, Włochy

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami

Data publikacji 09.07.2018

Policjanci z Ochoty spotkali się z seniorami, którzy okres wakacyjny spędzają na terenie ogródków działkowych. Była to doskonała okazja, aby przestrzec osoby starsze przed oszustwami na tzw. wnuczka, policjanta lub funkcjonariusza CBŚP oraz przekazać informacje dotyczące zagrożeń w życiu codziennym.

Policjanci z Ochoty podejmują liczne działania profilaktyczne ukierunkowane na zmniejszenie ilości oszustw na tzw. wnuczka, policjanta lub funkcjonariusza CBŚP. Tym razem wspólnie z przedstawicielem Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zorganizowali spotkanie z osobami starszymi, którzy okres wakacyjny spędzają na terenie ogródków działkowych.

Podczas spotkania policjanci uświadamiali seniorów, że osoby starsze, mieszkające samotnie szczególnie narażone są na to, aby stać się obiektem zainteresowania przestępców.  Sposób działania oszustów jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Dlatego też seniorzy podczas prelekcji dowiedzieli się o metodach, które wykorzystywane są najczęściej przez przestępców oraz jak ustrzec się przed oszustami podającymi się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP. Omówione przez policjantów przykłady, miały pokazać starszym ludziom, jaki jest schemat działania przestępców, podszywających się pod różne osoby, próbujących ukraść pieniądze czy też wprowadzić w błąd starszą osobę. Ponadto seniorzy dowiedzieli się jak należy zachować się w przypadku telefonu z prośbą o nagłą pożyczkę. 

Uczestnicy spotkania wysłuchali również porad z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dowiedzieli się jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe dla pieszego. Poza tym dowiedzieli się jak należy postępować w przypadku kradzieży czy zagubienia dokumentu.

Spotkanie było również doskonałą okazją, aby omówić założenia akcji „Domowa Apteczka – Tylko Bezpieczna”. Policjanci uświadamiali seniorów jak ważne są kwestie związane z prawidłowym przechowywaniem i dawkowaniem leków. Przedstawiciel Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego omówił ogólne zasady udzielania pierwszej pomocy.

Wizyta funkcjonariuszy przebiegła w miłej atmosferze oraz pozostawiła w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali ulotki, odblaski oraz kasetki do precyzyjnego dawkowania  i przechowywania leków.

ss