Aktualności

Policjanci z Ochoty zapobiegli oszustwu ”na policjanta”

Czujność pracowników banku i skuteczne działania policjantów zwalczających przestępczość samochodową z Ochoty zapobiegły utracie przez 73-latkę 20 tys. złotych. Do policyjnej celi trafił 31-latek, który odpowie teraz za usiłowanie oszustwa metodą ,,na policjanta”. Decyzją sądu mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Po raz kolejny przestrzegamy przed oszustami, którzy w ten sposób wyłudzają pieniądze.

Kiedy policjanci z Ochoty otrzymali od pracowników jednego z banków informację, że oszuści najprawdopodobniej próbują wyłudzić od ich klientki 20 tys. złotych metodą na tzw. „policjanta” błyskawicznie podjęli działania. Niedługo później 31-letni mężczyzna był już zatrzymany. Funkcjonariusze zabezpieczyli przy nim telefon komórkowy. Pieniądze pozostały u prawowitej właścicielki.

Na podstawie zgromadzonych dowodów mężczyzna usłyszał zarzut za usiłowanie oszustwa. Prokurator wystąpił z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie, do którego sąd się przychylił. Mężczyźnie może grozić kara do 8 lat więzienia.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną . Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

 

ew