82-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze - Aktualności - KRP III – Ochota, Ursus, Włochy

Aktualności

82-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze

Data publikacji 08.01.2019

Policjanci ponownie przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”, "funkcjonariusza CBŚP". Przestępcy są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. Właśnie tak stało się wczoraj na Ochocie. 82-letnia kobieta wysłuchała poleceń rzekomego policjanta z Komendy Stołecznej Policji i dalej zgodnie z przekazywaną jej na bieżąco instrukcją - pieniądze przekazała kobiecie, która przyszła do niej do mieszkania.

Policjanci z Ochoty przestrzegają mieszkańców naszego powiatu przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani właśnie dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

Wczoraj na terenie Ochoty doszło do takiego zdarzenia. Do 82-latki zadzwonił mężczyzna podając się za policjanta. Wmówił pokrzywdzonej, że jej mieszkanie jest obserwowane i ktoś ma je okraść. Żeby uratować swoje pieniądze musi przekazać je funkcjonariuszom, którzy je przechowają.
82-latka oddała kobiecie pieniądze, która przyszła do niej do mieszkania. Straciła przez to 16 000 złotych.

Aktualnie prowadzone są czynności w celu zatrzymania i ukarania sprawców tego przestępstwa. Jednocześnie funkcjonariusze sprawdzają, czy na terenie dzielnicy nie doszło do innych prób oszustw tą metodą. Dlatego tez prosimy o informowanie funkcjonariuszy o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy w podobny sposób – nr tel. 112, 997, 22 603 93 50, 22 603 93 51.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeniec czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

  • Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”.

  • Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.

  • Telefonować można pod nr 22 60-33-222.

  • 82-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze
  • 82-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze