83-latek uwierzył oszustom i stracił pieniądze - Aktualności - KRP III – Ochota, Ursus, Włochy

Aktualności

83-latek uwierzył oszustom i stracił pieniądze

Data publikacji 01.02.2019

Policjanci ponownie przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. Właśnie tak stało się wczoraj na Ochocie. 83-letni mężczyzna wysłuchał poleceń rzekomego policjanta z Komendy Stołecznej Policji i dalej zgodnie z przekazywaną mu na bieżąco instrukcją - przekazał pieniądze kobiecie, która podeszła do niego po wyjściu z banku.

Policjanci z Ochoty przestrzegają mieszkańców naszego powiatu przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani właśnie dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

Wczoraj na terenie Ochoty doszło do takiego zdarzenia. Do 83-latka zadzwonił mężczyzna podając się za policjanta. Wmówił pokrzywdzonemu, że jego pieniądze w banku są zagrożone i polecił wypłacić wszystkie oszczędności. 82-latek udał się do banku gdzie wypłacił pieniądze. Następnie wyszedł na zewnątrz, gdzie podeszła do kobieta, która przedstawiła się za policjantkę i odebrała pieniądze. Mężczyzna w wyniku oszustwa stracił 20 000 złotych.

Aktualnie prowadzone są czynności w celu zatrzymania i ukarania sprawców tego przestępstwa. Jednocześnie funkcjonariusze sprawdzają, czy na terenie dzielnicy nie doszło do innych prób oszustw tą metodą. Dlatego tez prosimy o informowanie funkcjonariuszy o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy w podobny sposób – nr tel. 112, 997, 22 603 93 50, 22 603 93 51.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeniec czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

  • Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”.

  • Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.

  • Telefonować można pod nr 22 60-33-222.

kc