Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą roweru? - Aktualności - KRP III – Ochota, Ursus, Włochy

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą roweru?

Data publikacji 11.04.2019

Rowery są coraz bardziej popularne wśród społeczeństwa. Po zatłoczonych ulicach łatwiej się nimi przemieszczać niż samochodem. Dobrze wpływają na środowisko i zdrowie użytkowników. W okresie od wiosny do późnej jesieni często służą jako środek transportu. Aby nie stracić naszego wartościowego jednośladu warto zadbać o niego.

Jak się okazuje rowery cieszą się sporą popularnością również wśród złodziei. Prócz działań zmierzających do ustalenia i zatrzymania sprawców kradzieży rowerów oraz odzyskiwania jednośladów policjanci edukują społeczeństwo jak należy zabezpieczyć swój rower przed ewentualną kradzieżą.

Należy pamiętać, że jeśli pozostawiamy rower w miejscu ogólnie dostępnym np., przy stojakach na rowery, przed sklepem, w pobliżu pracy, czy innego miejsca należy go przypiąć do elementów stałych przy użyciu linki, stalowego pałąka z zamkiem lub zastosować zabezpieczenie. Można do tego stosować m.in. zamki patentowe lub szyfrowe.

Na rynku jest szeroki asortyment wszelkiego rodzaju rozwiązań technicznych takich jak zabezpieczenia składane, blokady na tylne koło roweru, która obejmuje obręcz, oponę i nie pozwala na odjechanie na rowerze oraz wiele innych. Wspomnieć należy, że złodzieje nie tylko kradną całe rowery ale również jego elementy takie jak siodełko lub koła. Dlatego też należy pamiętać o ich właściwym zabezpieczeniu.

Pamiętajmy, żeby nie pozostawiać rowerów gdzieś w bocznych uliczkach tylko w miejscu bardziej uczęszczanym. W miejscu gdzie jest mało ludzi sprawca będzie miał więcej czasu na działanie i może się uporać nawet z lepszym zabezpieczeniem.

Posiadacze droższych rowerów powinni przechowywać rowery w innych miejscach niż np. piwnica. Sprawcy często działają na zlecenie, dlatego też wcześniej obserwują gdzie właściciel trzyma rower i przystępują do działania. Najczęściej w nocy. Wówczas mają więcej czasu, a śpiący nie zorientują się skąd dobywa się np. hałas szlifierki. Lepiej wiec wygospodarować sobie miejsce w mieszkaniu na swojego jednoślada lub trzymać w garażu.

Sposobem, który może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru lub jego właściciela jest jego oznakowanie.

Są to oczywiście propozycje pewnych rozwiązań, które może nie spowodują, że nasz rower będzie bezpieczny na 100%, ale zmaleją szanse złodzieja i spowodują, że nasze rowery będą bardziej bezpieczne, niż te pozostawione bez żadnego lub z kiepskim zabezpieczeniem. Warto przy tym pamiętać o tym, że okazja czyni złodzieja i że nie warto ich stwarzać.

Uwaga!
Jeśli ktoś jest zainteresowany znakowaniem swojego roweru i rejestracją w komputerowej bazie powinien zabrać ze sobą:

  • dokument tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),

  • dowód zakupu (paragon lub faktura, umowa kupna sprzedaży).

Prosimy o zabranie ze sobą stosownych dokumentów.

Każdy właściciel, zainteresowany taką formą oznakowania roweru może zgłosić się do jednostki Policji, aby skorzystać z „engravera”. Następnie informację o znakowanym rowerze wprowadzi policjant do specjalnie utworzonego elektronicznego systemu znakowania rowerów. W ten sposób w policyjnym systemie gromadzone będą dane o znakowanych rowerach i ich właścicielach. W przypadku kontroli rowerzysty wiadomo będzie na podstawie danych z systemu, czy rowerem porusza się prawowity właściciel, czy też nie.

Przypominamy !

Na terenie podległym KRP Warszawa III znakowanie rowerów odbywa się w następujących miejscach i terminach:


Komenda Rejonowa Policji Warszawa III w Rewirze Dzielnicowych przy ul. Filtrowej 54/58 – po wcześniejszym umówieniu terminu pod nr tel. 22 668 62 12, 22 603 86 67,


Komisariat Policji Warszawa Ursus ul. Sosnkowskiego 16 – po wcześniejszym umówieniu terminu pod nr tel. 22 603 21 59, 22 603 21 01,

Komisariat Policji Warszawa Włochy ul. 17 Stycznia 57 – po wcześniejszym umówieniu terminu pod nr tel. 22 603 26 30, 22 603 68 31 lub 22 603 26 27

rk/mb/kc