87-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze - Aktualności - KRP III – Ochota, Ursus, Włochy

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

87-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze

Data publikacji 16.05.2019

Policjanci po raz kolejny przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. Właśnie tak stało się w poniedziałek na Ochocie. 87-letnia kobieta wysłuchała poleceń rzekomej policjantki i dalej zgodnie z instrukcją przekazywaną na bieżąco przez oszustkę - wrzuciła pieniądze do śmietnika.

Policjanci z komendy na Ochocie przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani właśnie dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

W poniedziałek na terenie Ochoty doszło do takiego zdarzenia. Do 87-latki zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę. Wmówiła pokrzywdzonej, że jej pieniądze w banku są zagrożone i poleciła wypłacić wszystkie oszczędności. 87-latka udała się do banku, gdzie wypłaciła pieniądze. Następnie zgodnie z instrukcją kopertę z gotówką wrzuciła do kosza, skąd zabrał ją młody mężczyzna. Starsza kobieta w wyniku oszustwa straciła pieniądze w kwocie 20 000 zł.

Aktualnie prowadzone są czynności w celu zatrzymania i ukarania sprawców tego przestępstwa. Jednocześnie funkcjonariusze sprawdzają, czy na terenie dzielnicy nie doszło do innych prób oszustw tą metodą. Dlatego prosimy o informowanie funkcjonariuszy o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy w podobny sposób – nr tel. 112, 997, 22 603 93 50, 22 603 93 51.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, dawno niewidzianych wnuków, siostrzeńców czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

 • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

 • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

 • Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”.

 • Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.

 • Telefonować można pod nr 22 60-33-222.

 • 87-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze
  87-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze
 • 87-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze
  87-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze
 • 87-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze
  87-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze