64-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze - Aktualności - KRP III – Ochota, Ursus, Włochy

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

64-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze

Data publikacji 10.09.2019

Policjanci po raz kolejny przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. Właśnie tak stało się w kilka dni temu na terenie Ochoty. 64-letnia kobieta wysłuchał poleceń rzekomego policjanta i dalej zgodnie z instrukcją przekazała pieniądze oszustowi.

Policjanci z komendy na Ochocie przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani właśnie dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

Kilka dni temu na terenie dzielnicy Ochoty doszło do takiego zdarzenia. Do 64-latki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Przekonał pokrzywdzoną, że wśród pracowników banku jest grupa przestępcza. Polecił kobiecie aby udała się do swojego banku i wzięła kredyt w celu pobrania odcisków palców z banknotów. Kobieta zgodnie z instrukcją udał się do placówki i wypłaciła prawie 17 tysięcy złotych. Dalej zgodnie z poleceniami oszusta 64-latka poszła na zaplecze pobliskiego budynku i na uzgodnione hasło przekazała gotówkę. Później kobieta udała się do kolejnego banku gdzie zaciągnęła kolejny kredyt. Po wyjściu z kolejnej placówki pokrzywdzonej rozładował się telefon i straciła kontakt z oszustem.

Aktualnie prowadzone są czynności w celu zatrzymania i ukarania sprawców tego przestępstwa. Jednocześnie funkcjonariusze sprawdzają, czy na terenie dzielnicy nie doszło do innych prób oszustw tą metodą. Dlatego tez prosimy o informowanie funkcjonariuszy o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy w podobny sposób – nr tel. 112, 997, 22 603 93 50, 22 603 93 51.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeniec czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

  • Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”.

  • Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.

  • Telefonować można pod nr 22 60-33-222.